Administrator Serwera Linux – Bydgoszcz, Toruń, Poznań

Czy kopia zapasowa serwera jest obowiązkowa?

Wykonanie backupu serwera może nie jest obowiązkowe, jednak brak kopii zapasowej jest nierozsądny. Utrata istotnych danych może nieść za sobą wiele nieprzyjemnych konsekwencji. W dzisiejszych czasach kopia zapasowa serwera stała się standardem, zwłaszcza dla przeniesienia serwera. To dzięki niej w przypadku niespodziewanych zdarzeń możemy przywrócić witrynę do pożądanej wersji. Backup całego serwera należy przeprowadzać regularnie, a najlepiej codziennie. W ten sposób zapewnimy sobie najwyższy poziom bezpieczeństwa i niezawodności.

Czy backup jest tym samym, co archiwizacja?

Wiele osób myli ze sobą powyższe pojęcia. Archiwizacja jest przede wszystkim podziałem zasobów na aktualne oraz historyczne, które mogą jednak przydać się w przyszłości. Archiwizacji poddawane są oryginalne pliki. Są one po prostu przenoszone w inne miejsce, do którego cały czas mamy dostęp. W przypadku tworzenia kopii zapasowej jest nieco inaczej. Nie przenosimy oryginalnych plików. Na początku tworzymy ich kopię, a dopiero później przenosimy je w inne miejsce. Trzeba podkreślić, że dane te przenoszone są na inny nośnik. Zrozumiałym jest to, że backup przechowywany na serwerze nie miałby najmniejszego sensu. W przypadku awarii kopia zapasowa zostałaby po prostu zniszczona, tak jak inne dane z dysku. Nie stanowi to żadnego zabezpieczenia przed awarią.

W jakim celu wykonuje się kopię zapasową?

Prowadząc własną stronę internetową musimy zadbać o jej stabilne i ciągłe działanie. Każdy przestój działa na naszą niekorzyść. Dane dotyczące danej witryny gromadzone są na serwerze. W przypadku, gdy ulegnie on usterce istnieje duże ryzyko bezpowrotnej utraty zgromadzonych danych. Oznacza to, że nasza witryna nie będzie mogła działać poprawnie. Należy pamiętać, że utrata danych może nastąpić z wielu różnych przyczyn. Nikt nie jest w stanie przewidzieć sytuacji losowych. Właśnie po to wykonuje się backup serwera. W razie potrzeby błyskawicznie przywrócimy naszą stronę www.
W tworzeniu kopii zapasowej serwera pomoże nam doświadczony administrator Linux. Pamiętajmy, że zarządzanie serwerem to proces o wiele bardziej złożony. Utworzenie backupu serwera to tylko niewielka część wszystkich obowiązków administratora. Właśnie dlatego warto skorzystać z usług profesjonalisty.

Administrator Serwera

Administrator Serwera

Related Posts

Zarządzanie i konfiguracja serwerów baz danych na platformie Linux

Serwery baz danych to filar każdej aplikacji internetowej – sklepów, stron firmowych, systemów CRM i wielu innych. Odpowiednie zarządzanie i konfiguracja serwerów baz danych to klucz do wydajności, niezawodności i bezpieczeństwa Twojego biznesu. MySQL/MariaDB MySQL jest jednym z najpopularniejszych systemów zarządzania bazami danych na świecie, a MariaDB to jego otwartoźródłowy kuzyn. Są niezbędne dla wielu […]

Read More

Jakie zalety posiada serwer Linux?

Osoby planujące uruchomienie własnej strony internetowej mają zwykle wiele dylematów. Podstawą jest stworzenie wydajnej, a zarazem funkcjonalnej witryny, która będzie w stu procentach dopasowana do potrzeb. Nie można także nie wspomnieć o kwestiach bezpieczeństwa. Serwer Linux od lat cieszy się ogromną popularnością. Jeśli zastanawiasz się, jakie są jego najważniejsze zalety, to przejdź do dalszej części […]

Read More