Administrator Serwera Linux – Bydgoszcz, Toruń, Poznań

Czy kopia zapasowa serwera jest obowiązkowa?

Wykonanie backupu serwera może nie jest obowiązkowe, jednak brak kopii zapasowej jest nierozsądny. Utrata istotnych danych może nieść za sobą wiele nieprzyjemnych konsekwencji. W dzisiejszych czasach kopia zapasowa serwera stała się standardem, zwłaszcza dla przeniesienia serwera. To dzięki niej w przypadku niespodziewanych zdarzeń możemy przywrócić witrynę do pożądanej wersji. Backup całego serwera należy przeprowadzać regularnie, a najlepiej codziennie. W ten sposób zapewnimy sobie najwyższy poziom bezpieczeństwa i niezawodności.

Czy backup jest tym samym, co archiwizacja?

Wiele osób myli ze sobą powyższe pojęcia. Archiwizacja jest przede wszystkim podziałem zasobów na aktualne oraz historyczne, które mogą jednak przydać się w przyszłości. Archiwizacji poddawane są oryginalne pliki. Są one po prostu przenoszone w inne miejsce, do którego cały czas mamy dostęp. W przypadku tworzenia kopii zapasowej jest nieco inaczej. Nie przenosimy oryginalnych plików. Na początku tworzymy ich kopię, a dopiero później przenosimy je w inne miejsce. Trzeba podkreślić, że dane te przenoszone są na inny nośnik. Zrozumiałym jest to, że backup przechowywany na serwerze nie miałby najmniejszego sensu. W przypadku awarii kopia zapasowa zostałaby po prostu zniszczona, tak jak inne dane z dysku. Nie stanowi to żadnego zabezpieczenia przed awarią.

W jakim celu wykonuje się kopię zapasową?

Prowadząc własną stronę internetową musimy zadbać o jej stabilne i ciągłe działanie. Każdy przestój działa na naszą niekorzyść. Dane dotyczące danej witryny gromadzone są na serwerze. W przypadku, gdy ulegnie on usterce istnieje duże ryzyko bezpowrotnej utraty zgromadzonych danych. Oznacza to, że nasza witryna nie będzie mogła działać poprawnie. Należy pamiętać, że utrata danych może nastąpić z wielu różnych przyczyn. Nikt nie jest w stanie przewidzieć sytuacji losowych. Właśnie po to wykonuje się backup serwera. W razie potrzeby błyskawicznie przywrócimy naszą stronę www.
W tworzeniu kopii zapasowej serwera pomoże nam doświadczony administrator Linux. Pamiętajmy, że zarządzanie serwerem to proces o wiele bardziej złożony. Utworzenie backupu serwera to tylko niewielka część wszystkich obowiązków administratora. Właśnie dlatego warto skorzystać z usług profesjonalisty.

Administrator Serwera

Administrator Serwera

Related Posts

Jakie zalety posiada serwer Linux?

Osoby planujące uruchomienie własnej strony internetowej mają zwykle wiele dylematów. Podstawą jest stworzenie wydajnej, a zarazem funkcjonalnej witryny, która będzie w stu procentach dopasowana do potrzeb. Nie można także nie wspomnieć o kwestiach bezpieczeństwa. Serwer Linux od lat cieszy się ogromną popularnością. Jeśli zastanawiasz się, jakie są jego najważniejsze zalety, to przejdź do dalszej części […]

Read More

Czy konfiguracja serwera jest ważna?

Wielu niedoświadczonych użytkowników nie ma świadomości, że prawidłowe funkcjonowanie serwera wymaga ciągłego nakładu pracy. Jest to proces, który nie kończy się. Konieczne jest to, aby monitorować działanie serwera, a także ustalać optymalne parametry. Początkowa konfiguracja może za kilka miesięcy być kompletnie niedopasowana do potrzeb. Jak skonfigurować serwer Linux? Administracja serwerem dedykowanym nie jest prostym zadaniem. […]

Read More